Трите водещи отбора във Висшата лига победиха след дузпи

Лидерите във Висшата лига Манчестър Сити и претендентите за титлата Ливърпул и Челси се нуждаеха от дузпи, за да си осигурят победи в събота, оставяйки горната част на таблицата непроменена.

Лидерите във Висшата лига Манчестър Сити и претендентите за титлата Ливърпул и Челси се нуждаеха от дузпи, за да си осигурят победи в събота, оставяйки горната част на таблицата непроменена. Манчестър Сити победи Уулвърхемптън Уондърърс на „Етихад“ благодарение на точков удар на Рахим Стърлинг след спорна дузпа. Ливърпул също спечели с един гол срещу Астън Вила, управлявана от бившия фаворит на Анфийлд Стивън Джерард, като гостите бяха разстроени от решението да отсъдят дузпа, когато Мохамед Салах падна в наказателното поле, преди да реализира победителя в 67-ата минута.

Дузпа на Кристиано Роналдо в 75-ата минута помогна на Манчестър Юнайтед да победи с неубедителна победа с 1:0 над отбора на дъното на Норич Сити, тяхната втора поредна победа в лигата при временния мениджър Ралф Рангник. Полузащитникът на Челси Жоржиньо отбеляза два пъти от място, включително победа в добавеното време, когато отборът на Томас Тухел победи Лийдс Юнайтед с 3-2 на Стамфорд Бридж. 100-ият гол на нападателя на Англия Стърлинг от Висшата лига беше достатъчен, за да спечели победата на лидера Сити над 10-има Уулвс. Уулвс ограничиха Сити в началния период, преди уволнението на техния нападател Раул Хименес за два бързи последователни жълти картона в продължението на първото полувреме да измести шансовете срещу тях.

Оттогава Сити доминираше, извеждайки напред чрез дузпата на Стърлинг – решение, което изискваше продължителна проверка на VAR – в 66-ата минута, като топката попадна в Жоао Моутиньо. Реферът Джон Мос прецени, че топката е ударила ръката на португалския халф и въпреки че телевизионните изображения подсказват, че го е ударила в горните ребра, VAR подкрепи решението на терена. На Анфийлд имаше изненадващо скромен прием за Джерард, роденият в Ливърпул бивш капитан и победител в Шампионската лига, преди мач, в който неговият отбор във Вила се зае да разочарова домакините. Ливърпул доминираше през първото полувреме, като вратарят на Вила Емилиано Мартинес се справи добре, за да спаси усилията на Анди Робъртсън и Салах. След почивката Мартинес направи брилянтен рефлекс, за да предотврати мощен удар с глава от Върджил ван Дайк, но натискът на Ливърпул най-накрая се изплати, когато Салах падна в наказателното поле при предизвикателство от Тайрън Мингс. Египтянинът стреля у дома с неудържим точков удар, за да осигури победата на отбора на Юрген Клоп. „Загубихме от мека дузпа, защото ако го гледате правилно, Тайрон е бил фаулиран първи“, каза Джерард. „Разочароващото е, че реферът не е отишъл да го разгледа“, добави той.

Челси не можеше да си позволи още един пропуск след загубата миналата седмица от Уест Хем Юнайтед, но бяха изтласкани докрай от Лийдс, преди да завършат с победа у дома с 3-2. Лийдс продължи напред в хода на играта в 28-ата минута, когато Даниел Джеймс падна при предизвикателство от Маркос Алонсо, за да спечели дузпа, която бразилският плеймейкър Рафиня изпълни у дома. Но сините си пробиха път обратно в играта, когато Алонсо, опитвайки се да изкупи по-ранната си грешка, открадна топката от Стюарт Далас, размени пасове с Тимо Вернер и центрира за Мейсън Маунт, за да отбележи с удар под ъгъл за първи път. Хората на Тухел обърнаха мача, когато реферът Крис Кавана, след проверка на VAR, им отсъди дузпа след предизвикателство на Рафиня срещу Антонио Рудигер и Жоржиньо стреля високо в мрежата. След това Челси бяха уловени в 83-ата минута, когато 19-годишният Джо Гелхард, едва на терена като резерва, се свърза с центриране на Тайлър Робъртс, за да вкара първия си гол в лигата.

Точно когато сините изглеждаха, че са изостанали по-назад в надпреварата за титлата, Рудигер падна под предизвикателството на Матеуш Клих и Жоржиньо се заби. На Юнайтед липсваха идеи в Норич, като вратарят на домакините Тим Крул направи две добри спасявания през второто полувреме, преди Роналдо да спечели и да преобразува удара си на място срещу серия от второто полувреме. Късно спасяване на Давид Де Хеа и последна намеса на резерва Ерик Бейли отказаха равенството на Норич, издигайки Юнайтед до петото място в класирането след четвъртия Уест Хем по голова разлика. Арсенал издържа бурите на и извън терена, преди да се наведе до победа с 3:0 във Висшата лига над Саутхемптън в събота, тъй като шефът Микел Артета изхвърли капитана Пиер-Емерик Обамеянг от състава в деня на мача по дисциплинарни причини.

Саутхемптън беше начело в ранните етапи, но „артилеристите“ пробиха в 21-ата минута, като Александър Лаказет завърши силен пробив. Головете на полузащитника Мартин Одегаард и защитника Габриел се погрижиха за победата на Арсенал, който е шести с 26 точки.