След 15 години Оскар Табарес беше уволнен като треньор на Уругвай

На фона на слаба серия от резултати в квалификациите за Световно първенство, Уругвай освободи треньора Оскар Табарес от задълженията му.

Оскар Табарес беше уволнен като треньор на Уругвай, слагайки край на 15-годишното си управление начело на националния отбор. 74-годишният се завърна за втория си период начело на Уругвай през 2006 г. – след като също беше в ролята между 1988-1990 г. – след неуспеха на Ла Селест да стигне до Световното първенство през същата година.

Той ги изведе до четвърто място на Световното първенство през 2010 г. и постигна успеха в Копа Америка през 2011 г. Въпреки това, след като загуби последните си четири мача в квалификациите за Световно първенство 2022, включително поражението с 3:0 в Боливия във вторник, Табарес беше отстранен, като Уругвай заема седмо място с четири победи от своите 14 мача (D4 L6).

С оставащи четири мача те са само на една точка от Колумбия в четвъртото и последно място в автоматичната квалификация, но Уругвайската футболна асоциация (AUF) взе решението да действа сега.

В изявление, публикувано от AUF в петък, се казва: „[Това е] трудно решение поради настоящите обстоятелства, в ангажимент към бъдещето и постигането на резултатите, които всички искаме. „Изразяваме нашето уважение и признание към професионализма и отдадеността на [Табарес] за толкова дълъг процес.“

Табарес може да се похвали с рекордите за най-много мачове (74, включително плейофите) и най-много победи (31) като старши треньор в историята на квалификациите за световно първенство в Южна Америка. По време на първия си престой начело на националния отбор, Табарес изведе Уругвай на Световното първенство през 1990 г., като беше елиминиран на осминафиналите от домакините Италия.

След повторното му назначаване през 2006 г., бившият шеф на Бока Хуниорс и Милан изведе нацията си на още три световни първенства (2010, 2014 и 2018 г.).